Nawigacja

Statuty Stypendia Ceremoniał Zestaw podręczników Sprawozdania finansowe COVID-19

Dokumenty szkolne

Ceremoniał

Ceremoniał szkolny
Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
im. Ks. Jana Twardowskiego
w Nidzicy
 
 
Wstęp
 
  1. Zgodnie z zapisem znajdującym się we wstępie do Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty: „Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności,demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności. " oraz artykułem 4 ustawy:
    Nauczyciel w swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych ma obowiązek kierowania się dobrem uczniów, troską o ich zdrowie, postawę moralną i obywatelską z poszanowaniem godności osobistej ucznia".
  2. Właściwa postawa ucznia w szkole powinna wyrażać się przez:
    1.  patriotyzm,
    2. szacunek dla symboli narodowych, przez które rozumieć będziemy : godło, flagę, barwy, sztandar i banderę oraz hymn narodowy,
    3. szacunek dla symboli szkolnych.
  3. Najważniejsze pojęcia to:
    1. patriotyzm- to miłość i przywiązanie do ojczyzny; również „małej ojczyzny";
    2. godło- wizerunek orła białego zwróconego w prawo ze złotą koroną na głowie, z dziobem i szponami złotymi, w czerwonym polu. Heraldyczny znak orła jako godło dynastii państwowej pojawił się w I połowie XIII w., za rządów Władysława Łokietka stał się oficjalnym godłem całego państwa; po odzyskaniu niepodległości w 1919 Sejm przyjął go za herb państwa. Nowy wizerunek orła został wprowadzony rozporządzeniem Prezydenta RP z 1927; oparty na projekcie prof. Z. Kamińskiego, wzorowany na godle z czasów Stefana Batorego o kształcie prawie identycznym z obowiązującym obecnie; po 1945 orzeł podobny do przedwojennego, lecz bez korony (potwierdzony dekretem z 1955); od 1990 orzeł biały z koroną.;
    3. flaga państwowa RP to prostokątny płat tkaniny o barwach RP umieszczony na maszcie. Stosunek szerokości do długości flagi przedstawia proporcja 5:8. Flaga składa się z 2 równoległych pasów równej długości; górny biały a dolny czerwony. Górny związany jest z orłem herbowym, a dolny czerwony nawiązuje do barwy pola jego tarczy;
    4. hymn państwowy - „Mazurek Dąbrowskiego" , wprowadzony okólnikiem Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 15 października 1926 roku, którego współczesny tekst literacki i muzyczny zostały określone w ustawie sejmowej z 31 stycznia 1980 roku;
    5. hymn szkoły – do momentu opracowania obowiązuje hymn państwowy;
    6. ceremoniał szkolny- opis sposobów przeprowadzania najważniejszych uroczystości szkolnych z udziałem sztandaru szkoły. Jest zbiorem zasad zachowania się  młodzieży w trakcie uroczystości szkolnych.
Uroczystości i symbole szkolne
  1. Do najważniejszych uroczystości tworzących ceremoniał szkolny zaliczamy:
    1. rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego,
    2. inne uroczystości szkolne odbywające się z udziałem sztandaru szkoły (np. pożegnanie nauczycieli-emerytów, wręczenie, uroczystości związane z patronem, pożegnanie uczniów ostatnich klas),
    3. uroczystości nawiązujące do rocznic ważnych wydarzeń historycznych: 2 Maja (święto flagi), 3 Maja, 11 Listopada.
  2. Do najważniejszych symboli szkolnych zaliczamy:
    1. godło szkoły,
    2. sztandar szkoły,
    3. hymn szkoły-po opracowaniu.
  3. Godło szkoły (logo) jest znakiem rozpoznawczym placówki. Należy je eksponować podczas uroczystości, na dyplomach, oficjalnych pismach urzędowych szkoły, znaczkach, identyfikatorach.
 
Poczet sztandarowy w szkole
 
Sztandarem opiekuje  się poczet sztandarowy (3 osoby) wybrany spośród uczniów zaproponowanych przez Radę Pedagogiczną. Obok zasadniczego składu powołany jest również  skład „rezerwowy".
Sztandar uczestniczy w najważniejszych uroczystościach szkolnych (wymienionych powyżej) oraz poza szkołą na zaproszenie innych szkół i instytucji
Podczas dłuższych przemarszów dopuszcza się możliwość trzymania sztandaru na ramieniu. Jednak przy wchodzeniu na salę lub plac uroczystości zawsze należy pochylić go do przodu. W czasie uroczystości kościelnych sztandar jest wprowadzany i wyprowadzany bez podawania komend. W czasie wprowadzania sztandaru wszyscy wstają. Poczet przechodzi przez kościół, trzymając sztandar pod kątem 45% do przodu i staje po lewej lub po prawej stronie, bokiem do ołtarza i do zgromadzonych ludzi, podnosząc sztandar do pionu.
W trakcie Mszy Św. lub innej uroczystości członkowie pocztu sztandarowego nie klękają, nie przekazują znaku pokoju i nie wykonują żadnych innych gestów, stojąc cały czas w pozycji „Baczność" lub „Spocznij".
W przypadku, gdy poczet sztandarowy uczestniczy w uroczystościach pogrzebowych lub ogłoszono żałobę narodową, sztandar powinien być ozdobiony czarnym kirem.
Sposób udekorowania flagi kirem:
wstążka czarnej materii zaczyna się w lewym górnym rogu, a kończy w połowie szerokości dolnej, czerwonej materii flagi. Nie jest określona szerokość kiru. Na sztandarze wstążkę kiru przywiesza się w miejscu jego zamocowania na drzewcu od lewej górnej strony do prawej.
Pochylenie sztandaru pod kątem 45% do przodu w pozycji „Baczność" następuje w następujących sytuacjach:
a)  podczas podniesienia Hostii: w czasie Przemienienia, przed Komunią Św., oraz w trakcie trzykrotnego podniesienia Monstrancji przy Wystawieniu Najświętszego Sakramentu;
b) podczas opuszczania trumny do grobu;
c)  podczas ogłoszenia minuty ciszy dla uczczenia czyjejś pamięci;
d) podczas składania wieńców, kwiatów i zniczy przez wyznaczone delegacje;
e) na każde polecenie opuszczenia sztandaru wydane przez księdza lub inną przemawiającą osobę.
 
Ubiór chorążego i asysty powinien być odświętny:
                      uczeń-ciemny garnitur, biała koszula i krawat ;
                      uczennice-białe bluzki i ciemne spódnice lub spodnie
Insygnia pocztu sztandarowego:
           biało-czerwone szarfy przewieszone przez prawe ramię, zwrócone kolorem białym w stronę kołnierza, spięte na lewym biodrze,
          białe rękawiczki.
Insygnia pocztu sztandarowego przechowywane są w gabinecie dyrektora. Całością spraw organizacyjnych pocztu zajmuje się opiekun pocztu wyznaczony przez dyrektora spośród nauczycieli szkoły.
 
7. Opis zachowania uczniów w trakcie oficjalnych uroczystości
a)   wejście dyrektora szkoły na początku uroczystości na salę, gdzie zgromadzona jest młodzież jest zapowiedziane przez prowadzącego:
Szanowni zebrani: Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego  Pani Bożena Breńska
(w tym momencie młodzież przyjmuje postawę zasadniczą);
b) osoba prowadząca uroczystość podaje komendę :
„Baczność"
„Poczet sztandarowy wprowadzić" - uczniowie bez nakryć głowy, zachowują postawę zasadniczą. Poczet sztandarowy wchodzi na miejsce uroczystości. Jeśli droga przemarszu jest wąska, poczet może iść „gęsiego", przy czym osoba trzymająca sztandar idzie w środku. W trakcie przemarszu wszyscy stoją, a sztandar należy pochylić pod kątem 45° do przodu. Poczet zajmuje miejsce po lewej lub prawej stronie sali przodem do zgromadzonych i podnosi sztandar do pionu.
Po wprowadzeniu sztandaru, prowadzący podaje kolejną komendę:
„Do hymnu państwowego"- odśpiewany lub odtworzony zostaje hymn państwowy, którym zgodnie z istniejącym prawem jest „Mazurek Dąbrowskiego" W trakcie hymnu sztandar jest pochylony pod katem 45°. Po odśpiewaniu (wysłuchaniu) hymnu prowadzący podaje następną komendę
„Po hymnie" - uczestnicy uroczystości przyjmują postawę swobodną.
Hymn państwowy wykonywany jest  w czasie uroczystości państwowych, rocznic świąt narodowych. W innych przypadkach wykonywany  jest hymn szkoły (po  opracowaniu).
Na zakończenie uroczystości prowadzący podaje komendę:
„Poczet sztandarowy wyprowadzić"- zachowanie młodzieży i czynności pocztu są analogiczne do sytuacji wprowadzania pocztu do sali.
 
8. Sposób zachowania pocztu sztandarowego. Sztandarem wykonuje się następujące chwyty:
a. „Na ramię"- chorąży prawą ręką (pomagając sobie lewą) kładzie drzewce na prawe ramię i trzyma je pod kątem 45° (w stosunku do ramienia).
b. „Prezentuj"- wykonując ten chwyt z położenia „Do nogi", sztandarowy podnosi sztandar prawą ręką pionowo do góry wzdłuż prawego ramienia. Następnie lewą ręka chwyta drzewce sztandaru tuż pod prawa i opuszcza prawą rękę na całej długości, obejmując dolną cześć drzewca. Asysta sztandaru w postawie zasadniczej.
c. „Do nogi"  - wykonując chwyt „Do nogi' z położenia „Prezentuj" lub z położenia „Na ramię", sztandarowy przenosi sztandar prawą ręką (pomagając sobie lewą) do nogi. Chwyt „Do nogi" wykonuje się na komendę: „Baczność".
d. salutowanie sztandaremwykonuje się z postawy „Prezentuj", chorąży robi zwrot w prawo skos z równoczesnym wysunięciem lewej nogi w przód na odległość jednej stopy i pochyla sztandar w przód do 45°. Po czasie „salutowania" przenosi sztandar do postawy „Prezentuj".
e. sztandar należy również pochylić podczas wciągania flagi państwowej na maszt oraz w przypadku ogłoszenia minuty ciszy dla uczczenia czyjejś pamięci.
 
9.  Ceremoniał  przekazania   opieki  nad   sztandarem  odbywa   się  w  czasie  uroczystego zakończenia roku szkolnego w bezpośredniej obecności  Dyrektora szkoły.
Najpierw występuje poczet sztandarowy ze sztandarem, a następnie wychodzi nowy skład pocztu. Jako pierwszy zabiera głos dotychczasowy chorąży pocztu sztandarowego, który mówi:
„Przekazujemy Wam sztandar — symbol naszego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Ks. Jana Twardowskiego. Opiekujcie się nim i godnie reprezentujcie naszą szkołę.”
Na co chorąży nowego pocztu sztandarowego odpowiada:
„Przyjmujemy od was sztandar. Obiecujemy dbać o niego, sumiennie wypełniać swoje obowiązki i być godnymi reprezentantami Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Ks. Jana Twardowskiego
Po tych słowach dotychczasowa asysta przekazuje insygnia.
Chorąży salutuje sztandarem, nowy chorąży przyklęka na prawe kolano, całuje róg sztandaru, po tym następuje przekazanie sztandaru, a następnie pozostałych oznak pocztu sztandarowego: rękawiczek, szarfy.
Po przekazaniu sztandaru stary skład pocztu sztandarowego dołącza do pozostałych uczniów na sali.
 
 
 
 
 
Załącznik nr l
 
W życiu szkoły ważne uroczystości uświetniają swoją obecnością zaproszeni goście.
 
Procedencja stanowisk umocowanych konstytucyjnie i kierowniczych państwowych jest następująca;
•    Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej,
•    marszałek Sejmu,
•    marszałek Senatu,
•    prezes Rady Ministrów,
•    prezes Trybunału Konstytucyjnego,
•    prezes Sądu Najwyższego,
•    ministrowie,
•    prezes NBP,
•    prezes NSA,
•    prezes NIK,
•    rzecznik praw obywatelskich,
•    prezes Instytutu Pamięci Narodowej,
•    parlamentarzyści,
•    szef Kancelarii Prezydenta,
•    szefowie Kancelarii Sejmu i Senatu,
•    szef Kancelarii Premiera,
•    szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego,
•    sekretarz stanu,
•    kierownik urzędu centralnego,
•    wojewoda.
 
Procedencja stanowisk administracji rządowej i samorządowej w województwie:
•    wojewoda,
•    marszałek województwa,
•    przewodniczący Sejmiku Województwa,
•    wicewojewoda,
•    kurator oświaty,
•    prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej,
•    przewodniczący Samorządowego Kolegium Odwoławczego,
•    wiceprzewodniczący Zarządu Województwa,
•    wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa,
•    wizytator kuratorium oświaty,
•    członek Zarządu Województwa,
•    radny województwa,
•    dyrektor generalny Urzędu Wojewódzkiego,
•    skarbnik województwa,
•    inni zaproszeni goście.
 
Procedencja stanowisk samorządowych w powiecie:
•     starosta,
•     przewodniczący Rady Powiatu,
•     wicestarosta,
•     kierownik wydziału oświaty,
•     wiceprzewodniczący Rady Powiatu,
•     inspektor wydziału oświaty,
•     członek Zarządu Powiatu,
•     radny powiatu,
•     sekretarz powiatu,
•     skarbnik powiatu,
•    inni zaproszeni goście.
 
Procedencja stanowisk w gminie (mieście):
•     wójt (burmistrz, prezydent miasta),
•     przewodniczący rady gminy (miasta),
•     zastępca wójta (burmistrza, prezydenta miasta),
•     dyrektor wydziału oświaty,
•     wiceprzewodniczący rady gminy (miasta),
•     radny gminy (miasta),
•     sekretarz gminy (miasta),
•     skarbnik gminy (miasta),
•     inspektor nadzorujący placówkę,
•     sołtys,
•     przewodniczący zarządu dzielnicy (osiedla),
•     inni zaproszeni goście.
Zaproszonych gości wita  dyrektor w wejściu do szkoły. Jeżeli tego obowiązku nie może wypełnić sam, deleguje swojego zastępcę. Gości wita w swoim gabinecie dyrektor i prowadzi na miejsce uroczystości.
 
 
Załącznik nr 2
 
Kilka uwag na temat używania symboli państwowych.
Poniższe zasady posługiwania się symbolami państwowymi  odnosząsię do naszej szkoły.
•    Godło i flaga są symbolami państwa, do których należy się odnosić z należną czcią i
szacunkiem.                                                                                                                                              
•     Znaki państwowe mają pierwszeństwo przed każdym innym znakiem, np. znakami samorządowymi, organizacji, instytucji itp.
•     Miejscem pierwszym (uprzywilejowanym) jest zawsze prawa strona osoby stojącej tyłem do budynku lub na prawo od godła, patrząc od strony godła (tj. kierunek, w którym patrzy orzeł). W heraldyce przyjmuje się odwrotny kierunek patrzenia, tj. nie z punktu widzenia obserwatora, ale z punktu widzenia godła lub flagi.
 
Znakipaństwowe gospodarza mają pierwszeństwo przed równorzędnymi im w hierarchii znakami państwa, w imieniu którego odbywa się wizyta władz państwowych. Tradycyjnie godło i flaga pełnią rolę szczególnych znaków informacyjnych - należy je umieszczać w takich miejscach i w takiej liczbie, aby tę rolę spełniały; przy zwielokrotnieniu stają się dekoracją.
 
Flaga
 
Flaga państwowa jest  wyeksponowana przed szkołą. Przy wejściu, w przypadku świąt państwowych czy dni związanych z patronem szkoły.
 
Zakresy obowiązków odpowiedzialnych pracowników obejmuje  w szczególności:
•                          właściwe umieszczanie godła i flag,
•                           okresowe sprawdzanie ich stanu,
•                           wymianę zużytych,
•                           terminowe wywieszanie flag,
•                           zbieranie flag wycofanych z użytku w celu ich godnego zniszczenia.
 
Używane godła i flagi muszą być zgodne z wzorami określonymi w ustawie. W związku z tym przy zakupie nowych godeł i flag należy upewnić się, że są zgodne z wzorami zawartymi w ustawie (żądać poświadczenia producenta o zgodności lub przynajmniej porównać z wzorami zawartymi w ustawie). W Polsce nie ma wymogu uzyskania licencji na produkcję godeł i flag odpowiadających wzorom ustawowym. W rezultacie dostępne na rynku godła i flagi często nie spełniają wymogów ustawowych (np. niezachowanie wymaganych proporcji, kolorów, odcieni, kształtów itp.).
Godła i flagi powinny być utrzymywane w czystości i w dobrym stanie fizycznym, tj. niezniszczone, nieuszkodzone, niezgniecione,  niepostrzępione, niewyblakłe itp. Przydatne jest określenie minimalnej częstotliwości wymiany flag na czyste oraz czyszczenia godeł. Natychmiast należy reagować w przypadkach zanieczyszczenia (np. spowodowanego warunkami atmosferycznymi) lub uszkodzenia.
Godła i flagi powinny być przechowywane w czystym pomieszczeniu, w sposób zabezpieczający je przed zniszczeniem lub kradzieżą.
Wycofane z użycia godła i flagi nie mogą być wyrzucane do śmietnika, lub porzucane w przypadkowych miejscach, ale powinny być gromadzone i niszczone w sposób godny, najlepiej palone, po pozbawieniu ich cech używalności. Przed zniszczeniem flaga powinna być rozcięta, aby rozdzielić barwy. Metalowe tablice z godłem należy dokładnie zamalować przed złomowaniem lub pociąć.
Instytucje zobowiązane do używania godła i flag Rzeczpospolitej Polskiej powinny prowadzić ewidencję przychodów (zakupy) oraz rozchodów (protokoły niszczenia).
 
Godło
 
  • Godło należy umieszczać w sposób zapewniający mu należną cześć i szacunek.
  • Poza wizerunkiem godła zgodnym z ustawą, możliwe jest eksponowanie wizerunku orła artystycznie przetworzonego, jednak nie może on zastępować wizerunku ustawowego.
  • Tablica z godłem znajduje się po prawej stronie lub nad wejściem do budynku, a tablica z nazwą instytucji po prawej stronie, poniżej godła,
  • W salach lekcyjnych godło umieszczone powinno być na środku ściany po prawej stronie od wejścia.
 
Uwagi  dla uczniów i pracowników  naszej szkoły
(do wykorzystania na lekcjach wychowawczych).
 
•      Wywieszajmy flagi, aby uczcić ważne uroczystości, rocznice i święta państwowe.
•   Flagi możemy wywieszać również wówczas, kiedy chcemy uczcić ważne wydarzenia  z naszego życia prywatnego.
•    Flaga z godłem nie powinna być używana przez obywateli, ponieważ jest zastrzeżona wyłącznie dla grupy podmiotów określonych w ustawie (placówki dyplomatyczne, lotniska, samoloty cywilne podczas lotów za granicą, kapitanaty portów, na statkach morskich).
•     Flaga, którą wywieszamy, powinna być czysta, wyprasowana.
•    Wywieszona flaga powinna być przymocowana w taki sposób, aby nie uległa zerwaniu, np. przywiązana lub przymocowana pinezką do drzewca.
•    Flaga powinna być tak umieszczana, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie.
•    Jeżeli flaga zaplącze się dookoła drzewca, trzeba ją rozplatać. Zaplątana flaga nie jest ozdobą.
•    Jeżeli flaga jest w stanie nienadającym się już do użytku, powinna być zniszczona w sposób godny, najlepiej przez spalenie lub pocięcie w taki sposób, aby rozdzielić barwy.
.•    Nie wywiesza się godła ani flagi, jeżeli są one brudne, podarte, spłowiałe lub pomazane.
 
•    Flagi opuszczamy do połowy masztu tylko w szczególnych, określonych sytuacjach (żałoba).
•     Drzewce lub maszt flagi przeznaczone są tylko do tego celu, nie umieszcza się na nich żadnych dekoracji ani znaków reklamowych.
•    Na godle ani fladze nie należy umieszczać jakichkolwiek napisów, rysunków, znaków, liter, obrazków.
•    Pamiętajmy, że flaga lub barwy wywieszane „do góry nogami" nie symbolizują już państwa polskiego.
•     Trzeba zwracać uwagę na właściwą kolejność barw, jeżeli umieszczane są pionowo, kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.
•    Artystyczne przetworzenia wizerunków flagi lub godła nie mogą ich ośmieszać.
•  Symboli państwowych nie umieszcza się na chusteczkach, serwetkach lub innych przedmiotach przeznaczonych do okresowego użycia i następnie wyrzucanych.
•    Niedopuszczalne jest niszczenie lub uszkadzanie godła albo flagi ani niegodne zachowanie przy symbolach.
•    Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego obowiązuje zachowanie powagi i spokoju oraz zdjęcie nakrycia głowy (mężczyźni).
•    Nie należy nadużywać symboli państwowych podczas akcji protestacyjnych organizowanych przez grupy zawodowe lub społeczne, jeżeli nie jest to związane z walką o dobro całego narodu.
•    Symbole państwowe innych państw należy traktować z takim samym szacunkiem, jakiego oczekujemy od innych w stosunku do polskich symboli państwowych.
 
Załącznik nr 3
 
Wykaz aktów prawnych dotyczących symboli, barw narodowych oraz hymnu państwowego:
1.   Konstytucja RP (Dz.U. z 1997 r. Nr78, poz.483).
2.   Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 listopada 2005 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych(Dz.U.Nr.235 poz.2000).
3.   Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. 2005 nr 172 póz. 1439).
4.   Ustawa z dnia 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. 2004 nr 49 póz. 467).
5.   Rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad podnoszenia flagi państwowej z godłem Rzeczypospolitej Polskiej przez polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne oraz inne oficjalne przedstawicielstwa i misje za granicą (Dz.U. 2002 nr 34 póz. 324).
6.   Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 października 1990 r. w sprawie ochrony nazwy państwa polskiego (M.P. 1990 nr 39 póz. 306.).
7.   Ustawa z dnia 18 maja 1990 r. o zmianie ustawy o samorządzie terytorialnym oraz innych ustaw( Dz.U. 1990 nr 34 póz. 199).
8.   Ustawa z dnia 9 lutego 1990 r. o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. 1990 nr 10 póz. 60.).
9.   Ustawa z dnia 10 maja 1985 r. o zmianie niektórych przepisów prawa karnego i prawa o wykroczeniach (Dz.U. 1985 nr 23 póz. 100.).
10. Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle ,barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej (Dz.U.Nr7 póz. 18 ze zm.).
11. Dekret z dnia 7 grudnia 1955 roku o godle i barwach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych( Dz.U Nr 47, póz. 3146ze zm.).
Załącznik nr 4
Podstawowe informacje o znakach Rzeczpospolitej Polskiej i Narodu Polskiego.
Herb, flaga oraz hymnto znaki określające suwerenność naszego państwa. Herby, czyli znaki rodów, państw, miast, opisuje się za pomocą odpowiedniej terminologii.
 Herb posiada:
a) tarczę (jej powierzchnię nazywamy polem) oraz godło (znak w polu tarczy). Często pojęcie herbu utożsamia się z wyobrażeniem orła białego podczas, gdy jest to tylko godło czyli część herbu. Błędne zapisy tego dotyczące znajdują się nawet w konstytucji RP. Nazwą herbu naszego państwa jest Orzeł Biały. Jest to wizerunek Orła Białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy. Nie znamy dokładnie genezy naszego herbu. Wiadomo, że znak orła został przyjęty przez książąt piastowskich w całej Polsce. Miało to miejsce w I połowie XIII wieku. Orzeł jako znak książęcy podtrzymywał świadomość wspólnego pochodzenia. Po okresie rozbicia dzielnicowego Przemysł II, koronując się na króla Polski w 1295 roku powrócił do znaku Orła Białego Wizerunek orła z jego pieczęci jest najstarszym wyobrażeniem w pełni ukształtowanego herbu. Warto zdać sobie sprawę że jest to jeden z najstarszych na świecie herbów państwowych. Nie został zmieniony przez 700 lat, poza okresem zaborów i PRL .
Ostatni Jagiellonowie wprowadzili zwyczaj łączenia znaku orła z osobistym monogramem, królewskim wiązanym na piersiach orła. Po podpisaniu unii lubelskiej orzeł był zawsze znakiem Korony. W dobie królów elekcyjnych do czteropolowego herbu dodawano tarczę środkową z herbem panującego. Okres rozbiorów spowodował, że Orzeł Biały stracił samodzielny byt. Po wybuchu powstania listopadowego , rząd narodowy wprowadził herb przedstawiający Orła Białego z Pogonią Litewską na dwudzielnej tarczy. W powstaniu styczniowym w 1863 roku władze wprowadziły koronę jagiellońską, która łączyła Orła, Pogoń i ś w. Michał Archanioła. Po odzyskaniu niepodległości w 1919 Sejm Ustawodawczy przywrócił jako herb państwa Orła Białego. Jego stylizacja nawiązywała do czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1927 roku rozporządzenie Prezydenta RP zmieniło nieco wizerunek Orła. W takiej formie przetrwał on na obczyźnie do 1956 roku. W PRL zachowano wizerunek Orła z 1927 roku, ale pozbawiono go korony. Oficjalny wzór współczesnego Orła Białego pochodzi z 1990roku.
b)flagę to jak wiadomo znak złożony z barw narodowych. Pojęcie flagi pojawia się dopiero na przełomie XIX i XX wieku. W dawnej Rzeczpospolitej używano chorągwi państwowej heraldycznej- czerwonej z wizerunkiem Orła Białego. Biało-czerwone barwy pojawiały się rzadko. Pod koniec XVIII wieku i w czasach Księstwa Warszawskiego pojawiały się w formie kolistej kokardy. W czasie powstania listopadowego 7 lutego 1831 roku kokardy biało-czerwone uznano za barwy narodowe. Nawiązywały one do bieli Orła i Pogoni oraz czerwieni ich pól. Warto podkreślić, że Polska ma jedne z najstarszych w świecie zdefiniowane barwy narodowe.
c) hymn państwowy Mazurek Dąbrowskiego .W 1797 roku w Reggio nell Emilia Józef Wybicki napisał słowa do melodii, która muzykolodzy uznają za anonimową. Tak powstała „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech" jej słowa różnią się od słów dzisiejszego hymnu. Od czasów powstania listopadowego uznawano ją za pieśń narodową. Od 1918 roku wykonywano jako hymn państwowy. Pod względem prawnym usankcjonowano tą sytuację dopiero w 1926 i 1927 roku. Najpierw Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wydało okólnik do kuratoriów okręgów szkolnych podając tekst i nuty hymnu. Rok później Minister Spraw Wewnętrznych wysłał do wojewodów okólnik z obowiązującym tekstem jednej zwrotki i refrenu W tym samym roku ustalono akompaniament fortepianowy i podkład harmoniczny hymnu. Mazurka Dąbrowskiego do ustawy zasadniczej wpisano dopiero w roku 1976. W takiej formie obowiązuje on do dziś.

Aktualności

Kontakt

  • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Ks. Jana Twardowskiego
    13-100 Nidzica
    ul.Wyborska 12
  • +48 89 625 27 34

Galeria zdjęć