PROJEKTY 2020/2021

„Nadzieja i akceptacja w nowej rzeczywistości”

Stowarzyszenie Wspierające Rozwój dzieci i Młodzieży „Światło”, realizuje projekt z funduszy  Programu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Akademię Rozwoju Filantropii i Nidzicki Fundusz Lokalny pod nazwą „Nadzieja i akceptacja w nowej rzeczywistości”. Odbiorcami projektu są uczniowie i rodzice Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Im. Ks. Jana Twardowskiego w Nidzicy.
Celem naszego projektu jest podjęcie działań specjalistycznych, które odbudują sprawność intelektualną, psychiczną, psychoruchową dzieci sprzed stanu pandemii.  W ramach cyklicznych spotkań rodzice i uczniowie biorą udział m.in. w :

• webinarach „Zachowania trudne dzieci ze spektrum autyzmu spowodowane izolacją dzieci w związku z COVID-19”, „Budowanie systemu językowego”,
  • konsultacjach ze specjalistami m.in. psychologiem, pedagogiem specjalnym, terapeutą behawioralnym, neurologopedą,
  • zajęciach nakierowanych na indywidualną pracę z dzieckiem w zakresie zajęć specjalistycznych z:
  • arteterapii,
  • treningu umiejętności społecznych (TUS),
  • zajęć rozwijających komunikowanie się,
  • rozwijanie kompetencji emocjonalno – społecznych.

Czas trwania projektu: 1 czerwca – 6 listopada 2020r.

Osoby odpowiedzialne za realizację projektu: Karolina Zielińska, Ewelina Kozicka, Anna Chojnacka

„Matematyka - od zabawy do radosnej nauki!”

Od października 2020 r. w Ośrodku realizowane są zajęcia w ramach projektu „Matematyka – od zabawy do radosnej nauki!” dofinansowanym przez mFundację. Głównym celem projektu jest wsparcie uczniów w nauce matematyki poprzez zabawę. Warsztaty, podczas których prowadzący korzystać będą z niekonwencjonalnych metod oraz pomocy dydaktycznych jakimi są klocki Lego - pomogą uczniom polubić i poznać matematykę. Wizualny sposób rozwiązywania problemów, tworzenie modeli (konstrukcje z klocków) ułatwią uczniom zrozumienie pojęć i operacji matematycznych.
Koordynatorami projektu są panie E. Śledzińska i J. Maksym