W czasie zajęć logopedycznych bardzo ważna jest stymulacja lewej półkuli mózgu, gdyż to właśnie z lewą półkulą związane są funkcje mowy, czytania i pisania. Opanowanie języka mówionego i pisanego wymaga opanowania umiejętności układania sekwencji i szeregowania. Stymulacja lewej półkuli mózgu ma nam pomóc w budowaniu systemu językowego. Przetwarzanie języka odbywa się również w lewej półkuli.
W dniach 02-03.04.2019 r. uczennica SOSW w Nidzicy wzięła udział w II Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej naszego kraju ze Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych „Śpiewać każdy może”. W tym roku festiwal odbył się pod hasłem „Piosenki niepodległej Polski” w związku z kontynuacją obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W przeddzień festiwalu odbyły się warsztaty wokalno-muzyczne dla uczestników festiwalu, które zakończyły się wspólnym występem rozpoczynającym konkurs w dniu 03.04.2019 r. Nasza uczennica zajęła V miejsce.
5 kwietnia 2019 r. w SOSW odbyły się warsztaty wielkanocne na których gościliśmy uczniów szkolnego klubu wolontariatu ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Żabinach. W ramach zajęć uczniowie wykonali palmy i dekoracje wielkanocne z wykorzystaniem materiałów tradycyjnych i recyklingowych.
Uczniowie przebywający na świetlicy szkolnej wzięli udział w zajęciach edukacyjnych Disney "Kreatywni na 101". W ramach zajęć uczniowie wykonali i ozdobili tekturową makietę domu oraz wykonali figurki dalmatyńczyków z plasteliny. Celem akcji był rozwój kratywności, sprawności manualnej oraz umiejętności pracy w grupie wśród uczniów uczeszczających na zajęcia świetlicowe w naszej szkole.
Rozstrzygnięcie konkursu ”Mój wymarzony ogród sensoryczny przy szkole”. Podjęliśmy próbę stworzenia na terenie szkoły ogrodu sensorycznego, dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli wybraliśmy projekty, które są najbardziej realne do zrealizowania. Koordynatorkami realizowanego przedsięwzięcia są: Karolina Zielińska, Alicja Długokęcka.
Dnia 02.04.2019 r. odbyły się "Warsztaty Wielkanocne" zorganizowane przez Miejsko- Gminną Bibliotekę Publiczna w Nidzicy. Podczas warsztatów uczniowie SOSW zostali wprowadzeni w świąteczną atmosferą. Powstały piękne, cekinowe pisanki, które będą zdobić świąteczne stoły.
Uczeń SOSW Paweł Siedlarek Mistrzem Województwa w Turnieju Tenisa Stołowego wśród chłopców z placówek szkolnych.
Dnia 04.04.2019 r. uczniowie SOSW wzięli udział w X Wojewódzkim Turnieju Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w Lidzbarku Warmińskim pod Patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina. Celem turnieju było upowszechnianie gry w tenisa stołowego, integracja społeczności województwa warmińsko-mazurskiego oraz wyłonienie spośród osób niepełnosprawnych intelektualnie Mistrzów Województwa w tenisie stołowym w roku 2019, w poszczególnych kategoriach.
Wśród dziewcząt z placówek szkolnych III miejsce zajęła Andżelika Radziewicz. W trakcie turnieju zawodników spotkała duża niespodzianka. Uczestnicy turnieju wzięli udział w krótkim treningu z zawodniczkami POLMLEK LIDZBARK WARMIŃSKI, które biorą udział w rozgrywkach Ekstraklasy. Nasi zawodnicy trenowali z MA Wenting.
W ośrodku czasie pierwszej diagnozy oraz w miarę potrzeb wykonuje się badanie otoskopowe. Badanie wykonywane jest w celu sprawdzenia drożności przewodu słuchowego zewnętrznego pod kątem występowania korków z woskowiny, które występując pogarszają słuch dziecka.
Po raz siódmy SOSW zorganizowało konkurs wiedzy o ruchu drogowym. W tym roku zawitało do Nidzicy siedem Ośrodków z województwa warmińsko – mazurskiego z: Iławy, Elbląga, Bartoszyc, Żardenik, Szymanowa, Szczytna oraz Nidzicy.
Konkurs rozpoczęły najmłodsze pociechy naszej szkoły, piosenką o tematyce. „Pięciu zasad przechodzenia przez jezdnię”.
Zanim uczestnicy przystąpili do rozwiązywania testów z przepisów ruchu drogowego wysłuchali prelekcji na temat, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, którą przeprowadził st. asp. Maciej Płoski.
Zadania z zakresu wiedzy o ruchu drogowym polegały na rozwiązywaniu zagadek, pokolorowaniu prawidłowo znaków drogowych, zaznaczeniu poprawnych odpowiedzi, ułożeniu hasła.
Zwycięzcami okazały się drużyny:
• I miejsce : Bartoszyce, Szczytno
• II miejsce : Elbląg, Żardeniki
• III miejsce : Nidzica, Iława, Szymanowo
Wszyscy uczestnicy otrzymali drobny upominek natomiast każda szkoła odebrała puchar, dyplom oraz nagrodę rzeczową.
Sponsorami konkursy był Bank Spółdzielczy w Nidzicy oraz Nadleśnictwo Nidzickie.
Uczniowie objęci terapią logopedyczną również w czasie zajęć pracują nad usprawnianiem motoryki małej.
Terapia ręki to usprawnianie w zakresie małej motoryki w celu poprawy czynności samoobsługowych dziecka a w dalszej perspektywie jego umiejętności szkolnych. Ćwiczenia małej motoryki są również pomocne w przypadku opóźnionego rozwoju mowy.
Mowa oraz motoryka mała na poziomie neurofizjologicznym są ze sobą ściśle związane. Oba ośrodki są ze sobą powiązane funkcjonalnie w mózgowej organizacji czynności psychicznych. Obie funkcje należą wyższych i złożonych czynności mózgowych zajmujących największe, w porównaniu z innymi funkcjami, obszaru kory mózgowej.
Od sprawności ruchowej rąk zależy sprawność aparatu mowy, a od sprawności ruchowej aparatu mowy zależy sprawność artykułowania. Zdolność mówienia jest niezwykle złożoną i skomplikowaną czynnością motoryczną.
Uczniowie SOSW przeprowadzili eksperymenty z wykorzystaniem wody dla przedszkolaków w ramach Festiwalu Nauki.
Eksperymenty przygotowane zostały przez Panią Elżbietę Orłowską – Ciszek nauczycielkę emerytkę, która z wielką pasją i zaangażowaniem dzieli się swoją wiedzą zaszczepiając ją w najmłodszym pokoleniu.
21 marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Na znak integracji z osobami dotkniętymi tą chorobą uczniowie ubrali dwie różne skarpetki, takim zachowaniem wysyłamy sygnał, że akceptujemy odmienność osób z zespołem Downa.
Ćwiczenia nauki odpowiadania na pytania wg prof. Jagody Cieszyńskiej. Ćwiczenie ma na celu budowania struktury zdania.
Wiosenne kwiaty. Zajęcia z kodowania na dywanie
Dnia 15 marca 2019 roku odbył się dzień otwarty w Branżowej Szkole I Stopnia. Zaproszenie zostało skierowane do wszystkich uczniów klas VIII SP i III Gimnazjum oraz ich rodziców, którzy chcieliby od nowego roku szkolnego zostać członkami społeczności szkolnej Ośrodka. Uczniowie klasy VIII i III G wraz z kolegami z kl. I i II Branżowej Szkoły I Stopnia wspólnie przygotowali dania obiadowe. Efektem pracy końcowej było pyszne danie: zapiekana ryba z porem, kluski śląskie, sos pieczarkowy, surówka oraz kompot z jabłek.
Zajęcia edukacyjne maluchów
- rozpoznajemy, wskazujemy i nazywamy poznane cyfry
- układamy i rozwiązujemy działania
- ćwiczymy koordynację wzrokowo- ruchową.
Uczniowie Oskar i Maciek wykonują ćwiczenia słuchowe, artykulacyjne, nauka czytania Metodą Krakowską przy pomocy słuchawek Forbrain. Ćwiczenia ułatwiają wymowę, komunikację i przyswajanie wiedzy. Forbrain pomaga lepiej usłyszeć własny głos, co wpływa bezpośrednio na poprawę wymowy oraz płynności wypowiedzi. Dzięki dynamicznemu filtrowi pobudzany zostaje jest mózg, co pozwala lepiej przetwarzać informację.
Celem kampanii jest ugruntowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu ulicznym. Każdy uczestnik otrzymał kamizelkę odblaskową.
Zabawy literkowe maluchów SOSW . Doskonalimy analizę fonemową oraz koordynację wzrokowo- ruchową.
Mobilne planetarium zagościło w naszym Ośrodku, które umożliwiło naszym uczniom podziwianie kosmosu bez wychodzenia z sali. W specjalnym zaprojektowanym namiocie wyświetlano filmy pokazujące prawa fizyki, zjawiska astronomiczne i geograficzne.