Nawigacja

Statuty Stypendia Ceremoniał Zestaw podręczników Sprawozdania finansowe COVID-19 Program Wychowawczo-Profilaktyczny Standardy Ochrony Małoletnich

Dokumenty szkolne

COVID-19

Procedury bezpiecznego przebywania, funkcjonowania i organizacji zajęć uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym Im. Ks. Jana Twardowskiego w Nidzicy zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS w warunkach epidemii w roku szkolnym 2020/2021

 

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie zmieniające Ministra Edukacji Narodowej w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.
  • Informacji Głównego Inspektora Sanitarnego dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem z 27 lutego 2020r.
  • Wytycznych  MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół  i placówek                    od 1 września 2020r.

 

Organizacja zajęć w szkole

  1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
  2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
  3. Przy wejściu do budynku szkoły zamieszczona jest informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.
  4. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły tzw. strefa rodzica – dolny hol przy szatni (oznakowanie na podłodze), zachowując zasady:
  1. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi 
  2. dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m                              
  3. dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,                                                          
  4. opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
  1.  W miarę możliwości  ogranicza się przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
  2.  Zapewnia się sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
  3. Szkoła posiada termometr bezdotykowy  i dezynfekuje  go po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.
  4. Pracę szkoły organizuje się w sposób, który umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych ogranicza się  gromadzenie uczniów na terenie szkoły, jeżeli nie jest to możliwe i dochodzi do kontaktów z inną klasą powinni  założyć maseczkę.
  5. Uczniowie spożywają drugie śniadanie wspólnie z zachowanie zasad bezpieczeństwa pod opieką nauczycieli.
  6. Uczniowie nie zmieniają sal lekcyjnych – to nauczyciele przychodzą do uczniów na zajęcia, wszystkie zajęcia odbywają się w tej samej sali wskazanej dla danego oddziału, wyjątkiem jest informatyka, praca w kuchni. Informatyka odbywa się w sali  nr 4, gospodarstwa domowego w sali nr 7. Po każdych zajęciach z informatyki, pracy w sali gospodarstwa domowego – klasa jest wietrzona i dezynfekowana a uczniowie przed wejściem do sali dezynfekują ręce.
  7. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  8. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  9. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć są  czyszczone lub dezynfekowane.
  10. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga będą myte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
  11. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu będą ograniczane ćwiczenia i gry kontaktowe
  12. Sale lekcyjne będą wietrzone, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  13. W czasie dobrej pogody uczniowie korzystać będą z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
  14. Uczeń nie może zabierać, bądź ograniczyć do minimum zabieranie przedmiotów/zabawek do szkoły. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
  15. Podczas  korzystania z szatni wprowadza się różne godziny przychodzenia uczniów do szkoły, oraz umieszcza się środek do dezynfekcji rąk przy wejściu do szatni.
  16. Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej będą ograniczać kontakty z uczniami oraz nauczycielami.

Przerwy między lekcyjne

  1. Nauczyciele w klasach I-III, SPU1, SPU2 mają możliwość organizowania przerw dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
  2. Zaleca się spędzanie przerw międzylekcyjnych jak najczęściej na świeżym powietrzu. Uczniowie wskazanych powyżej klas będą wykorzystywać wyjście ewakuacyjne ze szkoły.
  3. Nauczyciel ma obowiązek zamykania na klucz drzwi wejściowych na świetlicę szkolną.
  4. Uczniowie i nauczyciele przemieszczają się poza klasami tj. w części wspólnej z zachowaniem ochrony osobistej (zakrywanie nosa i ust, dezynfekcja rąk).
  5.  Zaleca się aby uczniowie mający zajęcia na pierwszym piętrze i parterze, przerwy spędzali na swoich kondygnacjach. Dopuszcza się sytuacje w których uczniowie spędzają przerwę na świeżym powietrzu z zachowaniem zasad ochrony osobistej.
  6. Ustala się, że uczniowie i nauczyciele wchodzą/wychodzą głównym wejściem do szkoły i wykorzystują przyszkolny ogród sensoryczny do spędzania przerw międzylekcyjnych z zachowaniem zasad ochrony osobistej.

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

  1. Przy wejściu głównym  umieszczone są  numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.               
  2.  Wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekują dłonie lub zakładają rękawiczki ochronne, mają  zakryte usta i nos oraz nie przekraczają obowiązujących stref przebywania tzw. strefy rodzica.                          
  3. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem, dopilnować aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.                                                                       
  4. Odbywać się będzie monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.         
  5. Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji.                                                
  6. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych są wywieszone plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.                                                                                                   
  7. Na bieżąco należy dbać o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.                     
  8.  Na terenie szkoły zostały zapewnione pojemniki do wyrzucania zużytych jednorazowych masek i rękawic. W izolatce (gabinet pielęgniarki) został zapewniony pojemnik przeznaczony do postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania lub podejrzenia na chorobę COVID – 19.

Gastronomia ( stołówka szkolna i klasa nr 7)

  1. Przy organizacji żywienia w szkole w ramach zajęć lekcyjnych – gospodarstwo domowe, w tym inne wynikające z planów pracy (kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, powinna być zachowana odpowiednia odległość stanowisk pracy uczniów wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – zapewnienie środków ochrony osobistej. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.
  2. Korzystanie z posiłków będzie  odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii – jadalnia szkolna, klasa gospodarstwa domowego.
  3. Spożywanie posiłku odbywa się przy pojedynczych stanowiskach. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.
  4. Spożywanie posiłku odbywać się będzie na talerzach  i sztućcami wielorazowego użytku wydawanymi bezpośrednio przez obsługę/nauczyciela.
  5. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60oC, lub je wyparzać.
  6. Dania i produkty  podawane będą  przez osobę do tego wyznaczoną/ obsługę stołówki/nauczyciela.

Biblioteka szkolna

  1. Biblioteka szkolna jest otwarta dla uczniów codziennie w godzinach od 11:00 do 13:00 w środy, w pozostałe dni w godzinach od 11:00 do 12:00. Osoby z zewnątrz, zgodnie z zaleceniem GIS, dotyczącym ograniczania przebywania osób z zewnątrz na terenie szkoły, w czasie pandemii COVID 19, nie mogą korzystać z biblioteki szkolnej.
  2. Wchodząc do biblioteki uczniowie dezynfekują przy wejściu ręce. Nauczyciel – bibliotekarz też pracuje w środkach ochrony osobistej.
  3.  Uczniowie nie mogą przekraczać wyznaczonych  przez bibliotekarza linii do poruszania się po bibliotece (oznakowanie na podłodze).
  4.  Książki i inne materiały edukacyjne po zdjęciu z ewidencji, uczniowie odkładają do wskazanego pudła, gdzie przez 2 dni będą w tzw. kwarantannie bibliotecznej, zanim można je będzie bezpiecznie wypożyczyć innym.
  5.  W bibliotece może przebywać jednocześnie 2 osoby, z zachowaniem dystansu  1,5 m odległości od siebie. Do bibliotekarza podchodzi jedna osoba.

Świetlica szkolna

  1. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych.
  2. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii.
  3. Środki do dezynfekcji rąk będą rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.
  4. Świetlica będzie  wietrzona  (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
  5. Należy usunąć przedmioty i sprzęt, których nie można skutecznie umyć, uprać, zdezynfekować.

 

 

 

 

Organizacja pracy internatu

Wychowawcy/pracownicy internatu:

  1. Zachowują zasady bezpieczeństwa opracowane na czas podwyższonej ostrożności – myją ręce bezpośrednio po wejściu do internatu oraz dezynfekują je dostępnym płynem do dezynfekcji, zachowują odległość min. 1,5 m od wychowanków i innych pracowników internatu, stosują środki ochrony osobistej podczas dyżuru, w szczególności podczas kontaktu z wychowankami oraz w trakcie przebywania w przestrzeniach budynku użytkowanych przez inne osoby. 
  2. Zapoznają wychowanków z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w internacie i wyjaśniają, dlaczego zostały one wprowadzone.
  3. Starają się dopilnować, by wychowankowie nie gromadzili się w pomieszczeniach oraz żeby stosowali środki ochrony osobistej poza wyznaczoną wspólną strefą, a także zachowywali dystans 1,5 m.
  4. Zwracają uwagę na dostępność płynu do dezynfekcji przy wejściu do internatu oraz we wszystkich pomieszczeniach użytkowanych wspólnie. Niezwłocznie zgłaszają konieczność ich uzupełniania.
  5. Przypominają uczniom o konieczności częstego mycia rąk oraz używania środków ochrony osobistej (maseczki, przyłbice) podczas kontaktów z innymi wychowankami lub pracownikami internatu poza wyznaczoną strefą.
  6. Dbają o wietrzenie pomieszczeń mieszkalnych oraz przestrzeni do wspólnego użytkowania w internacie. 
  7. Dbają o czystość w miejscach pracy i pokojach wychowanków:

- powierzchnie, w tym podłogi, biurka i przedmioty (np. telefony, klawiatury), klamki, poręcze powinny być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego,

      - wszystkie miejsca, z których często korzystają pracownicy i wychowankowie powinny być starannie czyszczone i dezynfekowane, w tym w szczególności toalety i kuchnie oraz miejsca przeznaczone do wspólnego użytkowania.

  1. Jeżeli zaobserwuje u wychowanka objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).

 

Rodzic:

  1. Przekazuje dyrektorowi, wychowawcom internatu niezbędne informacje o stanie zdrowia swojego dziecka, aby internat mógł zapewnić wychowankowi odpowiednią opiekę podczas pobytu. Informuje w szczególności, czy dziecko choruje na chorobę przewlekłą lub znajduje się w tzw. grupie ryzyka.
  2. Stosuje się do zaleceń lekarskich, które mówią o przeciwskazaniach do zakwaterowania dziecka w internacie.
  3. Nie posyła dziecka do internatu, jeżeli w domu przebywa ktoś
    na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy muszą pozostać w domu
    oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
  4. Zaopatruje dziecko w indywidualne osłony nosa i ust do użycia podczas pobytu w internacie.
  5. Przypomina dziecku o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa, w tym o zachowaniu dystansu społecznego (1,5 m), unikaniu dotykania oczu, nosa i ust, regularnym myciu rąk wodą z mydłem, niepodawaniu ręki na przywitanie oraz sposobie zasłania ust i nosa podczas kichania czy kasłania.
  6. Pozostawia dyrektorowi szkoły/ wychowawcy internatu numer telefonu do kontaktu. 

Wychowankowie:

  1. Do internatu przyjmowani są jedynie zdrowi uczniowie, bez objawów infekcji.
  2. Zgłaszają  wychowawcy ewentualny kontakt z osobą chorą na koronawirusa lub podejrzaną o to zakażenie.
  3. Jeżeli poczują się źle podczas pobytu w internacie, niezwłocznie zgłaszają to wychowawcy, szczególnie, gdy zaobserwują u siebie objawy infekcji. 
  4. Zapoznają się z informacją o zachowaniu zasad bezpieczeństwa na terenie internatu podczas obowiązywania stanu epidemii i przestrzegają tych zasad. 
  5. Ograniczają opuszczanie swojego pokoju i korzystanie z przestrzeni wspólnych budynku (świetlica).
  6. Ograniczają kontakty z innymi wychowankami przebywającymi na terenie internatu. W przypadku takich kontaktów nie podają ręki na powitanie, zachowują odległość 1,5 m od rozmówcy.
  7. Noszą osłonę nosa i ust poza wyznaczona strefą wspólną.
  8. Zachowują bezpieczną odległość od innych osób – rekomendowany dystans to min. 1,5 m.
  9. Podczas kaszlu i kichania zakrywają usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – zużytą chusteczkę jak najszybciej wyrzucają do zamkniętego kosza i myją ręce.
  10. Starają się nie dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu.
  11. Używają jedynie swoich przyborów i akcesoriów. Przechowują podręczniki , przybory szkolne oraz rzeczy osobiste w przydzielonej szafce, ograniczają dostęp do nich dla osób trzecich.
  12. Uczeń nie może zabierać, bądź ograniczyć do minimum zabieranie przedmiotów/zabawek do szkoły. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
  13. Zachowują zasady ostrożności podczas samodzielnego przygotowywania posiłków używają własnych sztućców i naczyń, myją je z użyciem detergentów.
  14. Dokładają wszelkich starań, aby pokój był utrzymany w czystości i higienie.
  15. Jeżeli to możliwe, często wietrzą swój pokój.
  16. Opuszczając teren internatu przestrzegają zasad higieny obowiązującej w przestrzeni publicznej. Po powrocie poddają się dezynfekcji.
  17. W trakcie przejścia na stołówkę szkolną oraz przebywania w niej zobowiązani są do zakrywania ust i nosa, do momentu zajęcia stanowiska.

 

Dowóz uczniów do szkoły szkolnym autobusem

 

  1. Zapewnienie dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej, bezpłatnego dowozu i opieki do szkoły systemu oświaty odbywa się na zasadach obowiązujących w transporcie publicznym: http://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia.
  2. Opiekun dowozu mierzy temperaturę uczniom wsiadającym do szkolnego autobusu.
  3. Opiekun dowozu ma prawo odmowy zabrania ucznia u którego zaobserwuje objawy chorobowe sugerujące infekcję dróg oddechowych.

 

Procedura postępowania na wypadek podejrzenia

zakażenia koronawirusem ucznia lub pracownika szkoły

 

  1. Każdy pracownik szkoły, który zauważy u dziecka, pracownika lub innej osoby przebywającej na terenie placówki objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem niezwłocznie informuje dyrektora szkoły bądź osobę upoważnioną.
  2. Wobec osoby, u której ujawniono objawy choroby: gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem, bóle mięśniowe należy zastosować następujące działania:

       - odizolować podejrzanego o zachorowanie od reszty społeczności szkolnej,

       - zapewnić minimum 2 metry odległości od innych osób,

       - natychmiast poinformować jego rodziców/opiekunów prawnych w celu pilnego

              odebrania dziecka ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu),

- niezwłocznie poinformować o zdarzeniu stację sanitarno- epidemiologiczną i

  postępować zgodnie z jej zaleceniami,

- otoczyć opieką chorego - pielęgniarka szkolna lub wskazana przez dyrektora osoba,

- przekazać choremu maseczkę (lub zastępcze środki ochrony) w celu ograniczenia,

  aerolizacji patogenów podczas kaszlu, kichania, rozmowy,

- zabezpieczyć wskazanego do opieki nad chorym na terenie szkoły w środki ochrony,

  osobistej (maseczka, rękawiczki jednorazowe lub zastępcze środki ochrony),

- środki ochrony osobistej powinny stosować wszystkie osoby udzielające pomocy,

  osobom zgłaszającym występowanie objawów chorobowych,

- jednorazowe maseczki i rękawiczki po zdjęciu powinny zostać wyrzucone do,

   pojemnika przeznaczonego na odpady.

- dezynfekcja izolatki oraz powierzchni, z którymi chory miał kontakt.

  1. Dyrektor szkoły niezwłocznie powiadamia stację sanitarno-epidemiologiczną, przekazując wszystkie niezbędne dane:

 

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna ul. Żeromskiego 8, 13-100  Nidzicy

tel. (0 89)  625 20 81, 606 718 676

 

  1. W przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem dyrektor szkoły informuje organ prowadzący oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
  2. W przypadku zaistnienia różnych innych nieprzewidzianych zdarzeń dyrektor informuje organ prowadzący oraz organ sprawujący  nadzór pedagogiczny.
  3. Rodzice/prawni opiekunowie ucznia, u którego zaobserwowano objawy chorobowe informowani są zgodnie z zasadami przyjętymi w placówce (telefon).
  4. Każdy pracownik szkoły , który zauważy u siebie objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem powinien zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego , gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
  5. Jeśli u pracownika szkoły , który miał kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem zaobserwowano objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to dyrektor szkoły postępuje zgodnie z pkt 2 i pkt 3.
  6. W przypadku, gdy osoba podejrzana o zakażeniu wirusem zostaje skierowana do szpitala celem dalszej diagnostyki lub celem leczenia zakażenia, Powiatowy Inspektor Sanitarny zawiadamia o tym dyrektor, a następnie w porozumieniu podejmują dalsze kroki profilaktyczne.
  7. W razie konieczności stwierdzonej przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego dyrektor wnioskuje do organu prowadzącego o  zamknięcie placówki, a po podjęciu przez organ tej decyzji niezwłocznie informuje o tym fakcie rodziców lub opiekunów dzieci.
  8. Dyrektor zaleca i wykonuje na bieżąco inne zadania i prace nakazane przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

 

 

 

 

                                                                                                                      Dyrektor

                                                                                                                      Bożena Breńska

 

Aktualności

Kontakt

  • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Ks. Jana Twardowskiego
    13-100 Nidzica
    ul.Wyborska 12
  • +48 89 625 27 34

Galeria zdjęć