Nawigacja

Historia szkoły Nasz patron Profile kształcenia Zajęcia specjalistyczne i rewalidacja Kadra ośrodka Wychowawcy klas Schemat organizacyjny

O szkole

Zajęcia specjalistyczne i rewalidacja

 

Logopedia

Zajęcia logopedyczne prowadzone są indywidualnie z każdym dzieckiem lub grupowo. Program zajęć uzależniony jest od indywidualnego zapotrzebowania i możliwości ucznia. Podczas zajęć logopedycznych usuwane są wszelkie zakłócenia, zburzenia komunikacji językowej oraz przezwyciężane są problemy uczniów mających kłopoty z mówieniem, pisaniem i czytaniem. Terapia logopedyczna obejmuje ćwiczenia korekcyjne w zależności od rodzaju i stopnia zaburzeń wymowy. Oprócz ćwiczeń wspomagających artykulację i ćwiczeń oddechowych proponowane są ćwiczenia i zabawy stymulujące językowy rozwój dzieci, ułatwiające mówienie, czytanie i pisanie, np. fonologiczne, pragmatyczne, syntaktyczne i morfologiczne.

Logorytmika

Logorytmika jest jedną z metod stosowanych w logopedii. Polega na połączeniu terapii logopedycznej z rytmiką, aby oddziaływać na sferę słuchową, słuchowo-ruchową i ruchową dzieci. W praktyce logorytmika polega na wykonywaniu ćwiczeń muzyczno-ruchowych. Mają one formę zabawy, dzięki której można wykształcić lub usprawnić ruchy całego ciała (makroruchy), a co za tym idzie – pośrednio usprawnić narząd mowy (mikroruchy). Głównym celem jest więc korygowanie wad mowy i słuchu, a przy tym uwrażliwienie na cechy wspólne muzyki i mowy, takie jak: rytm, melodia, tempo, dynamika, barwa dźwięku.

Ruch Rozwijający metodą W. Sherborne

Główną ideą metody jest posługiwanie się ruchem jako narzędziem wspomagania rozwoju psychoruchowego dziecka i terapii zaburzeń tego rozwoju. Podstawowe założenia prowadzonych zajęć to rozwijanie ruchem trzech aspektów: 1. Świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego. 2. Świadomości przestrzeni i działania w niej. 3. Dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu.
Metoda ta jest wstępnym etapem do innych zajęć terapeutycznych m.in. dla dzieci mających trudności w czytaniu i pisaniu lub jako część programu terapii psychologiczno - logopedycznej dzieci jąkających się lub psychoterapii dzieci nerwicowych.

Metoda Dobrego Startu

Najlepszym sposobem na rozwijanie wszystkich sfer rozwoju małego dziecka jest zabawa! Towarzyszy ona metodzie Dobrego Startu profesor Marty Bogdanowicz. Metoda rozwija, poprzez angażowanie elementów ruchowych, słuchowych i wzrokowych, funkcje poznawcze: wzrokowo – przestrzenne, słuchowo – językowe i ruchowe oraz ich współdziałanie, czyli integrację percepcyjno-motoryczną. Wszystkie te funkcje są niezbędne w późniejszym uczeniu się czytania i pisania.
W naszym Ośrodku zajęcia odbywają się w małych grupach raz w tygodniu w wymiarze 1 godziny. Zajęciom towarzyszy miły, wesoły nastrój dzięki wspólnie śpiewanym piosenkom, zabawom ruchowym i ćwiczeniom relaksacyjnym.

SI - terapia integracji sensorycznej

Terapia integracji sensorycznej to uczenie mózgu prawidłowej integracji danych sensorycznych. Celem terapii SI jest poprawa jakości przesyłania i organizacji informacji sensorycznej, tj. tego co jest odbierane przez różne zmysły naszego organizmu. Głównym zadaniem jest dostarczenie kontrolowanej ilości bodżców sensorycznych: przedsionkowych, proprioceptywnych i dotykowych w taki sposób aby dziecko odpowiadało reakcją poprawiającą integrację tych bodźców. Na efektywność terapii wpływa: nasilenie i głębokość dysfunkcji, wewnętrzny popęd i motywacja dziecka do pracy, intensywność sesji oraz

Socjoterapia

Celem zajęć socjoterapeutycznych jest dostarczanie dzieciom odpowiednio zorganizowanych doświadczeń społecznych, które mogą wywołać zmianę w ich patologicznym sposobie reagowania. Celem jest również wspieranie rozwoju i niesienie pomocy dzieciom nadpobudliwym, które swoim zachowaniem dostarczają kłopotów dorosłym, które mają trudności w nauce, są wyizolowane i zamknięte w sobie oraz agresywne, wyrządzające swoim zachowaniem wiele szkód.Zajęcia pozwalają na przebudowanie sądów poznawczych i przekształcenie wzorców zachowań w relacji z dorosłymi i rówieśnikami. Pomoc dzieciom wykazującym poważne zaburzenia zachowania ma na celu rozwijanie cech pozytywnych, przezwyciężanie lęku, niepokoju, uwolnienie się od przygnębienia, zniechęcenia, poczucia mniejszej wartości.

Muzykoterapia

Muzykoterapia definiowana jest jako ”forma psychoterapii, która wykorzystuje muzykę i jej elementy jako środki stymulacji oraz ekspresji emocjonalnej i komunikacji niewerbalnej w procesie diagnozy, leczenia i rozwoju osobowości człowieka”. Jest swoistą metodą terapeutyczną, mającą na celu stymulowanie rozwoju poznawczego, emocjonalnego, społecznego i ruchowego poprzez różne formy aktywności muzycznej. W naszej Muzykoterapia to śpiew, gra na instrumentach, słuchanie muzyki i taniec. Wszystko to, co bezpośrednio i mocno wpływa na psychikę, emocje i układ somatyczny dziecka.

Techniki szkolne w zakresie liczenia i myślenia matematycznego

post annos, eo mortuo qui civilis motus occasione occupaverat, cuncta ex Italia ad comitia mea confluente multitudine, quanta Romae nunquam fertur ante id tempus fuisse, recepi, P. Sulpicio C. Valgio consulibus.

Techniki szkolne w zakresie czytania i pisania

post annos, eo mortuo qui civilis motus occasione occupaverat, cuncta ex Italia ad comitia mea confluente multitudine, quanta Romae nunquam fertur ante id tempus fuisse, recepi, P. Sulpicio C. Valgio consulibus.

Zajęcia rozwijające uzdolnienia

Celem nadrzędnym zajęć jest wszechstronny rozwój każdego ucznia, rozpoznawanie, rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań, uzdolnień i umiejętności uczniów na każdym etapie kształcenia i w ramach wszystkich przedmiotów szkolnych. To także tworzenie warunków osiągania sukcesów na miarę możliwości każdego z uczniów oraz promowanie ich sukcesów na terenie szkoły i w środowisku lokalnym.

Zajęcia wyrównujące braki edukacyjne

Zajęcia organizowane są dla uczniów, którzy mają znaczne opóźnienia w opanowaniu wiadomości i umiejętności, wynikających z podstawy programowej dla danego etapu edukacyjnego.Celem tych zajęć jest eliminacja niepowodzeń szkolnych, wyrównanie istniejących braków oraz wyrabianie systematyczności, pracowitości i wytrwałości. Na zajęciach tych zadania i tempo pracy dostosowane są do indywidualnych możliwości dzieci i szybko przynoszą efekty.

Zajęcia z doradztwa edukacyjno-zawodowego

post annos, eo mortuo qui civilis motus occasione occupaverat, cuncta ex Italia ad comitia mea confluente multitudine, quanta Romae nunquam fertur ante id tempus fuisse, recepi, P. Sulpicio C. Valgio consulibus.

Aktualności

Kontakt

  • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Ks. Jana Twardowskiego
    13-100 Nidzica
    ul.Wyborska 12
  • +48 89 625 27 34

Galeria zdjęć