Szanowni Państwo,
Informujemy, że w związku z ogłoszonym przez minister Annę Zalewską Ogólnopolskim Dniem Tornistra Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki, Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie oraz Wojewódzki Specjalistyczny Szpital dziecięcy w Olsztynie organizują konferencję, na którą zapraszają dyrektorów szkół, nauczycieli, pielęgniarki i higienistki szkolne oraz rodziców, w sposób szczególny z Rad Rodzicielskich.
Konferencja odbędzie się 1 października 2018 r. o godz. 14:00 w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, w sali nr 52.
Formularz zgłoszenia znajduje się na stronie http://www.ko.olsztyn.pl/2018/09/26/konferencja-1-pazdziernika-ogolnopolskim-dniem-tornistra/
18.09.2018 r. pod opieką Pani Moniki Miros oraz Pani Beaty Żygadło uczniowie wybrali się do Radomina aby uporządkować grób z okresu I wojny światowej.
Uczniowie kl. III SPdP dnia 15.10.2018 r. odwiedzili Karczmę pod Gołębiem. Poznali pracę kucharza i kelnera oraz wyposażenie techniczne restauracji. Dowiedzieli się jak kelner dokonuje zamówienia przez system komputerowy oraz mogli przyjrzeć się jak w kuchni realizuje się takie zamówienie. Na koniec wizyty skosztowali gorącą potrawę.
W dniach 21-30.08. uczniowie naszej szkoły brali udział w II Mistrzostwach Świata w warcabach 64 polowych Osób Niepełnosprawnych w Mławie.
II miejsce zajęła Kamila Radziewicz i Angelika Radziewicz
III miejsce Dominika Woźniak
Uczniowie drużynowo zdobyli złoty medal.
We wrześniu nasi najmłodsi uczniowie przystąpili do konkursu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Konkurs polega na narysowaniu lub napisaniu własnej historii o dalszych losach Słodziaków. Celem konkursu jest kształtowanie nawyku czytania u dzieci. Zwycięzcy na etapie szkolnym otrzymają maskotkę – Słodziaka. Nagrodą na szczeblu ogólnopolskim jest dofinansowanie księgozbioru do biblioteki szkolnej, a dodatkowo 500 klas ma szansę otrzymać poduszki Słodziaki. Uczniom klasy I-III rozdane zostały albumy. Zadaniem dzieci jest czytanie wraz z rodzicami co najmniej 10 minut dziennie książki „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”. Przez kolejne 21 dni uczniowie zbierają do swoich albumów naklejki przyznawane przez nauczyciela na podstawie podpisu rodzica.
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w 36 pielgrzymce Dzieci i Młodzieży pod hasłem- Kostka znaczy więcej. Pielgrzymka do Przasnysza i Rostkowa, miejsc związanych z narodzinami i młodzieńczym życiem sw. Stanisława Kostki. W pielgrzymce udział wzięli dzieci i młodzież z całej Polski.
W naszej szkole odbyła się prelekcja oraz pokaz udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Uczniowie na wstępie obejrzeli prezentację multimedialną w czasie której mogli przypomnieć sobie w jaki sposób można udzielić osobie poszkodowanej pomocy. Nauczycieli p. Anna Chojnacka i p. Monika Miros zaprezentowały dwa przypadki tj. resuscytację krążeniowo oddechową oraz pozycję bezpieczną boczną. Każdy chętny uczeń mógł poćwiczyć i utrwalić udzielanie pierwszej pomocy.
UWAGA!!!
W roku szkolnym 2018/2019 Samorząd Uczniowski SOSW organizuje różnego rodzaju zbiórki:
1. Zbiórkę makulatury
2. Zbiórkę baterii
3. Zbiórkę elektrośmieci (sprzęt RTV, AGD, komputery, telewizory, radia itp.
4. Zbiórkę plastikowych nakrętek
Rodziców, uczniów, absolwentów oraz wszystkich przyjaciół naszej placówki zachęcamy do wsparcia tych akcji. :)
29 czerwca uczniowie internatu przy SOSW wraz z wychowawcami udali się do kręgielni w Działdowie. Głównym celem i założeniem wycieczki było poznanie alternatywnej formy spędzania czasu wolnego. Wychowankowie mogli nauczyć się zasad gry opartych na uczciwej rywalizacji, oraz o rozwijać umiejętności związane z osiąganiem celu. W drodze powrotnej wymieniali się przeżyciami i refleksjami związanymi z wyjazdem. Wyjazd zorganizowany został w ramach projektu „Festyn rekreacyjno – sportowy z okazji Dnia Dziecka” dofinansowany ze środków PFRON oraz Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Dzieci i Młodzieży „Światło”.
28 maja 2018 roku wychowankowie internatu przy SOSW uczestniczyli w treningu taekwondo prowadzonym przez Pana Bartosza Zabłotnego trenera sportowego klubu „Egida”. Wychowankowie poznali sztukę samoobrony. Podczas treningu mogli rozwijać swoją sprawność fizyczną, ale również uczciwość, opanowanie, samokontrolę i odwagę. Trening był dla wychowanków zabawą, która wywołała uśmiech na ich twarzach. Trening zorganizowany został w ramach projektu „Festyn rekreacyjno – sportowy z okazji Dnia Dziecka” dofinansowany ze środków PFRON oraz Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Dzieci i Młodzieży „Światło”.
29 maja 2018 r. uczniowie z SPdP oraz z Branżowej Szkoły I Stopnia uczestniczyli w Nidzickich Tragach Pracy i Edukacji. Celem imprezy była pomoc młodzieży w wyborze przyszłej ścieżki edukacyjnej oraz przedstawienie naszej oferty edukacyjnej.
17 maja uczniowie naszego Ośrodka brali udział w Wojewódzkim konkursie przyrodniczo-ekologicznym w Miłakowie. Mieszane drużyny z różnych Ośrodków naszego województwa rozwiązywały zadania o tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Atmosfera sprzyjała integracji uczniów. Wszyscy uczestnicy dostali nagrody. Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny. Dwóch uczniów naszego Ośrodka z klasy SPDP zajęło I i II miejsce i jeden z kl. I Z wyróżnienie.
15 maja 2018 roku w Olsztynie w Zespole Placówek Edukacyjnych odbył się I Regionalny Konkurs Umiejętności Kulinarnych. Uczeń naszego Ośrodka, Szkoły Przysposabiającej do Pracy Marcin Krzykowski zajął II miejsce. Zadaniem konkursowym było wykonanie dwóch past kanapkowych oraz zaprezentowanie gotowej potrawy na wybranym pieczywie. Jury oceniało: dekorację potrawy, zaserwowanie, przedstawienie składu oraz walory zdrowotne potrawy.
W dniach 07 – 13 maja 2018 roku odbyły się Mistrzostwa Europy Osób Niepełnosprawnych w warcaby 64-polowe. Udział brali zawodnicy z 8 krajów: Rosji, Ukrainy, Białorusi, Izraela, Litwy, Azerbejdżanu, Mołdawii i Polski. Nasz Ośrodek reprezentowało 6 uczniów. Dominika Woźniak zdobyła złoty medal i została Mistrzynią Europy w kategorii wiekowej do 23 lat. Kamila Radziewicz wywalczyła medal brązowy. Pozostali uczniowie zajęli: Patrycja Zakrzewska V miejsce, Szymon Zakrzewski V miejsce, Patryk Zakrzewski IV miejsce, Andżelika Radziewicz V miejsce. Dziękujemy Panu Leszkowi Pętlickiemu członkowi Zarządu Europejskiej i Polskiej Federacji Warcabowej, który od listopada 2017 roku prowadził cykliczne zajęcia gry w warcaby oraz nauczycielom Pani Joannie Maksym i Pani Edycie Śledzińskiej.
W marcu bieżącego roku uczniowie wykonali prace plastyczne na konkurs „ Orzeł biały- nasza duma” zorganizowany przez Senat RP dla uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Praca wykonana przez ucznia Szkoły Przysposabiającej do Pracy – Kamila Nowakowskiego – została nagrodzona na etapie wojewódzkim konkursu przez panią senator Bogusławę Orzechowską.
26 kwietnia nasi uczniowie ze szkół: Przysposabiającej do Pracy i Branżowej Szkoły I Stopnia brali udział w Wojewódzkim Konkursie Kulinarnym „Gotuj na szóstkę – Krowarzywa – czyli kuchnia wegetariańska” w Bartoszycach. Uczniowie pod okiem opiekunki p. Ewy Śliwki wykonali: Branżowa Szkoła I Stopnia: ziołowo – szpinakowe knedliki w sosie pieczarkowym natomiast uczniowie z SPdP wykonali nadziewane bakłażany.
24.04-25.04.2018 r. nasza uczennica Natalia Dąbrowska wzięła udział w I Ogólnopolskim Festiwalu piosenki dla dzieci i młodzieży „Śpiewać Każdy Może” w Ostródzie. Natalka wystąpiła z piosenką Sylwii Grzeszczak „Karuzela” zapewniając sobie miejsce w pierwszej dziesiątce. Serdecznie gratulujemy Natalii.
W piątek, 20 kwietnia uczniowie uczestniczyli w obchodach Dnia Ziemi. Gośćmi byli p. Agnieszka Maciąg i p. Słupski z Nadleśnictwa Nidzica. Uczestnicy spotkania obejrzeli fragment filmu, pt. „Ziemia nasz Świat” i wysłuchali prelekcji Pani Agnieszki na temat środowiska przyrodniczego, w którym pracują leśnicy. Wśród zagadnień prezentowanych przez zaproszonych gości znalazły się również te dotyczące ochrony przyrody. Bogata ekspozycja edukacyjna przygotowana przez leśników i organizatorów przedsięwzięcia, p. Elżbietę Orłowską – Ciszek, p. Karolinę Zielińską ip. Ewelinę Kozicką, była okazją do poznania darów lasu, zwierząt leśnych (w tym chronionych) oraz ich odgłosów. Spotkanie z leśnikami było również okazją do nauki odpowiedniego i bezpiecznego korzystania z lasów i ich darów. Punktem kulminacyjnym obchodów Dnia Ziemi były podpisy uczestników na „pamiątkowym drzewie”.
Dziękujemy zaproszonym Gościom za wspólny udział w obchodach Dnia Ziemi !
W dniu 19 kwietnia nasi uczniowie odwiedzili pięciolatków z Przedszkola nr 2. Młodzież zaprezentowała dzieciom szereg ciekawych doświadczeń z zakresu chemii i fizyki. Eksperymenty o charakterze badawczym przygotowane pod kierunkiem p. Elżbiety Orłowskiej-Ciszek i Karoliny Zielińskiej dotyczyły głównie podstawowych zjawisk zachodzących w wodzie i powietrzu oraz zjawisk termicznych. Mali odkrywcy z wielkim zaangażowaniem i zainteresowaniem wykonywali doświadczenia, m.in. podgrzewali wodę w balonie, wykonywali „szaszłyki balonowe”, tornada wodne, doczepiali szklanki do balonów, podrzucali bańki mydlane, odbijali gumowe jajka, rozpoznawali jajko gotowane od surowego, polewali surowe jajko spirytusem, zanurzali „balonowego nurka” w wodzie. W nagrodę za przeprowadzenie eksperymentów uczniowie- asystenci wraz z opiekunkami otrzymali od Pani Dyrektor Przedszkola nr 2 Hanny Osowskiej, dyplomy „Przyjaciel Przedszkola” z podziękowaniami oraz słodkości.
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze.